Sporty zimowe dla dziecka

Była już pierwsza część opisująca sporty dla dzieci w Sosnowcu i okolicy. Dziś z uwagi na wyjątkową porę roku za oknem, napisaliśmy kilka ciekawostek i wskazówek dotyczących aktywności ze swoją pociechą w zimę. Zbliżające się ferie zimowe to idealny czas na wykorzystanie pogody i dostarczenie dziecku nowych wrażeń związanych ze sportami zimowymi.

Jazda na sankach z dzieckiem

Wymieniając sporty zimowe dla dzieci zdecydowanie, należy zacząć od jazdy na sankach! Dzieci uwielbiają tę aktywność i emocje towarzyszące podczas zjeżdżania z górki. Każdy rodzic zazwyczaj dobrze pamięta, ile zabawy było w dzieciństwie, wychodząc z rodzicami lub rówieśnikami na sanki. Jaki wiek jest odpowiedni, aby zaszczepić w dziecku zamiłowanie do jazdy na sankach? Z uwagi na ogólnodostępne sanki wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz ocieplane śpiwory, jazdę na sankach możemy rozpocząć już w momencie, gdy dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Zjeżdżanie z górki na sankach warto oczywiście rozpocząć od niewielkich wzniesień. Dobrze sprawdza się w przypadku obecności dwojga rodziców puszczanie dziecka samodzielnie z góry, jeśli drugi rodzic czeka na dole.

Nauka dziecka jazdy na łyżwach

Łyżwiarstwo wydaje się sportem trudnym dla dzieci, jednak zdecydowanie warto rozpocząć naukę od wczesnych lat. Idealny czas na naukę jazdy na łyżwach to wiek około 4-5 lat. Z początku warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu dostępnego w większości obiektów, jednak dostępność łyżew zaczyna się zazwyczaj od rozmiarów 25. Polecamy sprawdzić, czy łyżwy są dobrze dopasowane oraz naostrzone. Rozpoczynając przygodę z łyżwami u małego dziecka, najlepiej skorzystać z zajęć doświadczonego instruktora w oswojeniu dziecka z lodowiskiem. Dodatkowo większość obiektów posiada dostępne „pingwiny” ułatwiające jazdę na łyżwach dziecku.

Jazda na nartach z dzieckiem

Dla dzieci wykazujących się dobrą koordynacją ruchową w wieku około 3-5 lat, narty mogą być świetną przygodą. Jeśli jako rodzic obawiasz się puścić dziecko na narty zjazdowe ze stoku, co jest zupełnie normalne. Warto rozpocząć przygodę, najlepiej całą rodziną od nart biegowych. Taka forma sportu jest możliwa do uprawiania nie tylko w górach. Narty biegowe można wykorzystać do spacerów po parku czy lasach w zależności od kondycji malucha.

Snowboard dla malucha

Każdy rodzic przed rozpoczęciem przygody swojego malucha na snowboardzie zadaje sobie pytanie, czy ta jazda jest trudna?
Odpowiedzi na to pytanie nie można jednoznacznie stwierdzić. W większości przypadków zależy to od predyspozycji i umiejętności, jakie dziecko już posiada. Z pozoru jest to nie łatwy sport, ale w rzeczywistości maluch bardzo szybko potrafi osiągnąć zadowalające efekty nawet dwa razy szybciej od umiejętności jazdy na nartach.
W jakim wieku najlepiej zacząć uczyć swoje maluchy jazdy na snowboardzie? Przyjęte zostało, że odpowiedni wiek to 5-6 lat. Natomiast decydującym czynnikiem jest waga, a także wzrost. Na wybór deski mamy dwa sposoby. Pierwszy sposób to fakt, że zakupiona deska powinna sięgać naszemu dziecku mniej więcej do brody.
Drugi sposób na dobranie deski to zastosowanie wzoru: (waga naszego malucha – 20) + 100 =
Wynik naszego wzoru da nam długość, jaką powinna mieć zakupiona deska.
Jeśli obliczanie i sam wybór deski jest dla nas za trudny, możemy skorzystać z rekomendowanych przedziałów desek dla wybranego wzrostu.

Czym jest skibob?

Skibob jest bardzo niszową dyscypliną sportową w Polsce. Ten pojazd, nazwany został potocznie również nartosankami. Składa się on z nart, kierownicy oraz ramy, która wyglądem przypomina ramę do roweru. Jazda na skibobie przypomina jazdę na rowerze z kilkoma wyjątkami. Nogi trzymane są na bocznych nartach, a kierownica przymocowana jest do przedniej narty. Każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy Skibob jest odpowiednim sportem dla jego malucha. Zdecydowanie jest to o wiele bardziej bezpieczny sport od popularnych nart lub sanek. Dzięki amortyzacji i zapięciu nóg jazda na Skibobie jest bezpieczna, a zarazem satysfakcjonująca dla naszego dziecka.