Wybierz placówkę:

Jakie sporty uprawiać z dziećmi w Sosnowcu i okolicy!

Uprawianie sportu przez dzieci to najlepsza forma kształtowania charakteru, a jednocześnie jest to super zabawa. Rodzice często zastanawiają się, jak kreatywnie zorganizować czas wolny dla swoich maluchów w Sosnowcu i okolicy. Opisaliśmy kilka ciekawych miejsc i sportów, które warto wprowadzić do form spędzania czasu Twojego dziecka. Polecamy zastanowić się, jak bardzo dziecko jest energiczne i ile wysiłku w ciągu tygodnia potrzebuje, tak by nie było przemęczone.

Sport u dziecka - O czym warto pamiętać!

  1. Bezpieczeństwo – Sport to oczywiście zdrowie, jednak tylko w momencie kiedy podchodzimy do tego z głową. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, by jako rodzić zadbać o odpowiedni sprzęt lub odzież ochronną dla dziecka. Pamiętajmy, że jeśli dziecko boi się wybranego sportu lub nie chce go uprawiać, nie powinniśmy go na siłę zmuszać. 
  2. Wdrożenie – Nowy sport dla dziecka to duże wyzwanie, dobrze jest poświęcić odpowiednią ilość czasu i dokładnie wytłumaczyć jak maluch powinien zacząć i na co powinien uważać. Rozmowa pozwala oswoić się dziecku z nowym sportem i wzbudzić w nim większą ciekawość.
  3. Motywacja dziecka – Sporty drużynowe to idealny sposób na budowanie relacji z rówieśnikami, jednocześnie może powodować duży stres. W sytuacji, gdy dziecko po pierwszym treningu jest nie zadowolone, dobrze jest poznać przyczyny. Podobnie jak osoby dorosłe, dzieci potrzebują oswoić się z dyscypliną oraz innymi uczestnikami. 
  4. Regularność – Jeśli Twoje dziecko bardzo polubi jakąś formę sportu, warto motywować go do regularnych treningów. Jako rodzice mamy duży wpływ na zachowanie naszego dziecka dlatego pilnując regularnych treningów, możemy wypracować u dziecka systematyczność i chęć rozwoju.

Basen dla dzieci w Sosnowcu

Dzieci od najmłodszych lat świetnie czują się w wodzie. Zalet pływania jest dużo, przykład: redukcja stresu, poprawa wydolności oddechowej, poprawa koordynacji ruchowej, a nawet korygowanie wad postawy.  

Od jakiego wieku rozpocząć naukę pływania u dziecka?

Jest to kwestia bardzo indywidualna w zależności od rodziców. Naukę pływania można rozpocząć już z niemowlakami, jednak tylko pod czujnym okiem ratownika. Taka forma powinna być traktowana jako zabawa ze swoją pociechą, służąca oswojeniu z wodą. W przypadku dzieci, potrafiących już samodzielnie chodzić warto zachęcić je do korzystania z brodzików. Pamiętać należy o pilnowaniu dziecka i nauczyć go respektu do wody. Dzieci w brodziku mogą mieć naprawdę dużo frajdy!

Pływanie jako sportu u dziecka!
Od jakiego wieku rozpocząć naukę pływania na poważnie? Dzieci w wieku 4-5 lat są już wystarczająco duże, by pod okiem wykwalifikowanego instruktora rozpocząć naukę pływania. Takie lekcje nauki oczywiście nadal są w formie zabawy, jednak pozwalają nabywać umiejętności z pływania u Twojego malucha. Samodzielna nauka pływania Twojego dziecka jest dobra tylko w momencie, gdy posiadasz odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. W przypadku nawet drobnej nie uwagi możemy narazić dziecko na traumę, której nie łatwo się pozbyć. 
Nauka pływania - Sporty dla dzieci

Pływalnia Kryta MOSiR Sosnowiec

lokalizacja:  ul. Bohaterów Monte Cassino 46A

Opis: Obiekt znajduje się na tej samej ulicy co nasz żłobek. W nowoczesnym obiekcie znajduje się strefa z brodzikami dla najmłodszych. Obiekt dodatkowo jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia: 15:00 – 22:30 

(w godzinach 6:00 – 15:00 obiekt jest zarezerwowany dla grup zorganizowanych i szkół)

Jazda na rowerze z dzieckiem

Jazda na rowerze z dzieckiem to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, jeśli dziecko ma przynajmniej 4-6 lat. Młodsze dzieci uwielbiają rowerki biegowe, pozwalają one na świetną zabawę i jednocześnie wysiłek fizyczny. Bardzo ważne w przypadku jazdy na rowerze jest bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest znaleźć odpowiednio duży i płaski teren, pozwalający na bezpieczną naukę dziecka.

Pamiętać należy o każdorazowym wyposażeniu dziecka w kask i ochraniacze. Dzieci często czują się już na tyle pewnie, że nie chcą zakładać odzieży ochronnej. Ważne, żeby jako rodzic przekonać dziecko i pilnować zakładania kasku i ochraniaczy

Na co zwrócić uwagę – Nauka dziecka jazdy na rowerze

Nauka jazdy na rowerku to wielkie wydarzenie z perspektywy malucha, jak i rodziców! Takie wydarzenie w swoim życiu pamięta większość z nas. Temat jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, poruszymy w kolejnych ciekawostkach. Dziś skupiliśmy się na tym, o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę.

1) Rower ma bardzo duże znaczenie, należy zadbać o odpowiednią wielkość. Bardzo ważne jest w przypadku zakupu pierwszego roweru, pamiętać, że lepiej wybrać mniejszy rower na którym dziecko będzie czuło się stabilnie i pewnie.

2) Im wcześniej, tym lepiej – Młodsze dzieci nie mają jeszcze rozwiniętej świadomości w takim stopniu jak starsze dzieci, czy osoby dorosłe. To w znacznym stopniu ułatwia naukę i przełamanie lęku.

3) Rowerek biegowy, a nauka jazdy na rowerze – W przypadku gdy dziecko potrafi doskonale utrzymywać równowagę na rowerku biegowym, nie zaleca się rozpoczynania nauki od stosowania bocznych kółek. Takie podejście potrafi utrudnić cały proces.

Sosnowiec - Trasy rowerowe dla dzieci

Trasy rowerowe z dzieckiem – Sosnowiec i okolice

lokalizacja: Pogoria IV, Dąbrowa Górnicza

Opis: Jeśli Twoje dziecko potrafi już dobrze jeździć na rowerze, zachęcamy do wycieczek rowerowych w pięknej okolicy zbiorników Pogoria, około 20 minut od Sosnowca. 

lokalizacja: Miasteczko rowerowe, ul. Gwiezdnej 7  w Sosnowcu

Opis: Świetnym pomysłem na jazdę i naukę przepisów ruchu drogowego jest miasteczko rowerowe. W tym miejscu możliwa jest bezpieczna jazda naszego dziecka, dodatkowo dla dzieci jest to coś nowego.

Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.