Dziecko u dentysty | Co warto wiedzieć?

Dziecko u dentysty | Co warto wiedzieć?

W dzisiejszych ciekawostkach dla rodziców postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z wizytą u dentysty naszego malucha. Pierwsza wizyta u dentysty może być nieco stresująca, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Nie martw się, to normalne! Warto zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej dziecka już od najmłodszych lat. Czy wiesz, że pierwsza wizyta u dentysty może odbyć się już po wystąpieniu pierwszego ząbka u dziecka?

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty ?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się przed skończeniem pierwszego roku życia. Wizyta u dentysty w młodym wieku pozwala na ocenę rozwoju jamy ustnej, identyfikację ewentualnych problemów z zębami lub dziąsłami, oraz edukację rodziców na temat higieny jamy ustnej i prawidłowej opieki stomatologicznej nad dzieckiem. Pierwsza wizyta u dentysty może być również wcześniejsza, jeśli istnieją specjalne okoliczności, takie jak ból zęba, uszkodzenie zęba w wyniku urazu, nieprawidłowy rozwój zębów lub dziedziczne predyspozycje do chorób jamy ustnej. Należy pamiętać, że regularne wizyty u dentysty są ważne dla utrzymania zdrowej jamy ustnej przez całe życie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dentysta może przeprowadzić profilaktyczne badania jamy ustnej, wykrywać i leczyć ewentualne problemy stomatologiczne na wczesnym etapie, oraz udzielić porad dotyczących właściwej higieny jamy ustnej i zdrowych nawyków żywieniowych.

Czego mogę oczekiwać od pierwszej wizyty u dentysty?

Czy mleczaki mają korzenie?

Tak, mleczaki, czyli pierwsze zęby dziecka, posiadają korzenie. Korzenie mleczaków są mniejsze i krótsze w porównaniu do zębów stałych, ponieważ są przystosowane do wielkości jamy ustnej dziecka. Korzenie mleczaków są ważne zarówno podczas wypadania zębów, jak i podczas resorpcji korzeni, czyli procesu ich stopniowego wchłaniania, który zachodzi w trakcie wypadania zębów. Gdy ząb stały rośnie, korzenie mleczaka zostają wchłonięte, a mleczak wypada. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o zdrowie mleczaków, ponieważ zdrowe zęby mleczne są ważne dla prawidłowego rozwoju mowy, estetyki uśmiechu i miejsca dla zębów stałych, które wyrastają później. Dlatego regularne wizyty u dentysty i odpowiednia higiena jamy ustnej są istotne od pierwszych lat życia dziecka.

Kiedy wypadają mleczaki?

W jamie ustnej dziecka wyrasta 20 mleczaków, w tym dwa kły, cztery siekacze i cztery zęby trzonowe. Mleczaki, czyli pierwsze zęby dziecka, zaczynają wypadać w różnym wieku, zazwyczaj między 6 a 12 rokiem życia. Proces wymiany uzębienia na stałe zęby rozpoczyna się z utratą dolnych jedynek i dwójek w wieku 6-8 lat, następnie zębów górnej szczęki – jedynki i dwójki. Kolejne są kły dolne i górne w wieku 9-12 lat, a potem trzonowce. Trzonowce, czyli czwórki, wypadają około 9-11 roku życia, piątki wypadają w granicach 10-12 lat. Czas utraty dolnych i górnych trzonowców jest mniej więcej ten sam. Proces wypadania mleczaków jest naturalnym etapem rozwoju jamy ustnej dziecka, który ustępuje miejsca pojawieniu się zębów stałych. Warto jednak pamiętać, że tempo wypadania mleczaków i wyrzynania się zębów stałych może się różnić u dzieci. To indywidualny proces, który może być determinowany zarówno genetyką, jak i innymi czynnikami, takimi jak dieta czy ogólny stan zdrowia dziecka. Dlatego ważne jest, aby monitorować rozwój jamy ustnej swojego dziecka i regularnie odwiedzać dentystę, który może ocenić rozwój zębów i udzielić odpowiednich porad i wskazówek.

Kiedy wyrzynają się pierwsze zęby?

Wyrzynanie pierwszych zębów u niemowląt może się różnić, ale zazwyczaj zaczyna się między 5 a 8 miesiącem życia. Pierwsze zęby do wyrznięcia są zazwyczaj dwa środkowe, dolne siekacze, a następnie zęby przedtrzonowe górne, czyli górne dwa siekacze środkowe. Kolejno mogą się wyrzynać boczne siekacze, zęby trzonowe oraz zęby trzonowe ostatnie. Proces wyrzynania zębów trwa zazwyczaj kilka lat, a całe stałe uzębienie u dzieci jest zazwyczaj ukończone w wieku około 12-14 lat. Warto jednak pamiętać, że tempo wyrzynania zębów może różnić się u różnych dzieci i może być nieco wcześniejsze lub późniejsze w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka. W przypadku pytań dotyczących zdrowia jamy ustnej dziecka zawsze warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem. 

Picture of Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.