Wybierz placówkę:

Jak wybrać przedszkole dla swojego malucha?

Większość rodziców zastanawia się jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego malucha. W tym artykule opiszemy kilka ważnych ciekawostek podczas takiego wyboru. Jeśli jako rodzic stajesz przed tym wyzwaniem po raz pierwszy, ważne jest, aby wybrać jak najlepiej. Etap przedszkola ma bardzo duży wpływ na dalszą edukację i rozwój Twojego dziecka. 

Co jest dla Ciebie ważne?

Szukając przedszkola, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, co dla nas jako rodziców jest ważne. Chodzi oczywiście o kwestie dotyczące wychowania dziecka, ale nie tylko. Każde przedszkole będzie się różniło ofertą, zajęciami, doświadczeniem kadry itd. 

W takim razie, jakie pytania warto sobie zadać, przed wyborem przedszkola?

  • Na jakie zajęcia dodatkowe chcielibyście zapisać dziecko w przedszkolu?
  • Jakie podejście pedagogiczne chcielibyście otrzymać, tradycyjne czy może z elementami pedagogiki Montessori? 
  • Jakich języków obcych chcielibyście, aby uczyło się wasze dziecko?
  • Ile czasu maksymalnie, może zajmować dojazd do przedszkola?
  • Jakie wymagania powinna spełniać kadra przedszkola?
 
Pytań oczywiście może być znacznie więcej. Warto myśleć nad tą decyzją wcześniej, kiedy dziecko ma już około dwóch lat. 

Czego dziecko potrzebuje?

Kolejną, równie ważną kwestią jest pytanie, czego potrzebuje wasze dziecko? Może posiada wykluczenia w diecie i wybrane przedszkole musi oferować różne warianty diety? Zdarza się, że dziecko jest wyjątkowo wrażliwe i nieśmiałe. Szukając przedszkola warto wybrać placówkę, w której oferowane są dni adaptacyjne razem z rodzicami. Dodatkowo w takiej sytuacji dużo lepszym wyborem może okazać się przedszkole prywatne, w którym zazwyczaj grupy dzieci są mniejsze. 

Ważne jest, aby dziecko w przedszkolu czuło się dobrze i chciało tam spędzać czas. Dlatego polecamy przed wyborem przedszkola odwiedzić kilka placówek w dni otwarte, pozwoli to lepiej podjąć decyzję. 

Dni otwarte w Przedszkole Calineczka w Sosnowcu

Zapraszamy rodziców do odwiedzin naszej placówki.

Opinie przedszkola

Jak wybrać przedszkole? Zdecydowanie warto polegać na opinii rodziców o danej placówce. Z uwagi na fakt, że nie wszystkie opinie w Internecie są wiarygodne, nie warto od razu skreślać przedszkola po jednej, czy dwóch opiniach. Dobre placówki takie jak nasza, posiadają zazwyczaj wizytówkę w Maps Google, w której można znaleźć opinie oraz aktywny profil na Facebook’u.  

Opinie warto zaczerpnąć nie tylko z Internetu, ale także od znajomych lub innych rodziców, którzy zapisali dziecko do wybranego przedszkola. 

Lokalizacja przedszkola

Wybierając przedszkole, kluczową rolę odgrywa jego lokalizacja. Jak wspominaliśmy wyżej, warto upewnić się, ile zajmuje maksymalnie dojazd do placówki. W sytuacjach awaryjnych jest to bardzo ważne, dodatkowo długie dojazdy są nieekonomiczne oraz męczące dla rodziców, jak i dla dziecka. 

Myśląc o lokalizacji, warto ocenić takie elementy jak dzielnica, w której mieści się przedszkole. Fakt, czy placówka posiada własny plac zabaw i czy jest on odpowiednio ogrodzony. Warto sprawdzić, samo wyposażenie obiektu. W końcu tam nasze dziecko będzie spędzać najwięcej czasu. 

Przedszkole prywatne, czy państwowe?

Przedszkole prywatne, czy państwowe to jedno z podstawowych pytań w przypadku wyboru przedszkola. Coraz częściej rodzice skłaniają się do wyboru niepublicznych placówek przedszkolnych. Prywatne przedszkola posiadają dużo bardziej doświadczoną kadrę,  zaangażowaną w opiekę nad dziećmi. Wychowawcy są często wysyłani na regularne szkolenia uzupełniające. W prywatnych placówkach rodzice mogą wybrać sposób podejścia i metody nauczania. Różnica, jaka wpływa na korzyści placówek prywatnych to również kwestia wyżywienia. Przedszkola prywatne takie jak Calineczka posiadają własną kuchnię i oferują wysokiej jakości posiłki dostosowane do wymagań każdego malucha. Decydując się na przedszkole państwowe zdecydowaną zaletą będą niższe koszty. Wybierając przedszkole państwowe, warto zapoznać się dokładnie z terminem rekrutacji, tak by zapewnić miejsce dla swojego malucha.  

Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.