Wybierz placówkę:

Czy wiesz jak, motywować dzieci do domowych obowiązków?

Obowiązki domowe u dzieci

Motywacja dziecka do wykonywania obowiązków domowych to często trudne zadanie. Ważne jest, aby robić to umiejętnie od najmłodszych lat naszego malucha. Motywując dziecko skutecznie do angażowania się w obowiązki domowe pielęgnujemy, w nim dobre cechy takie jak samodzielność i zorganizowanie. Z pewnością każdy rodzic pragnie, by jego dziecko chętnie sprzątało w swoim pokoju oraz raz na jakiś czas potrafiło umyć naczynia lub wynieść śmieci. Jak zatem skutecznie motywować dziecko do obowiązków domowych?

Obowiązki domowe nie muszą być karą

Często dzieci kojarzą obowiązki domowe z pewnego rodzaju karą. Niestety w wielu przypadkach jest to z pewnością wina rodziców, którzy sami pielęgnują takie przekonanie u swoich dzieci. Przykład – „Za karę posprzątaj pokój”.  

Kolejnym błędem jest zmuszanie dziecka do obowiązków, których nie umie lub nie lubi wykonywać. Dużo lepiej jest wskazywać czynności, w których dziecko ma możliwość się wykazać lub samodzielnie sobie poradzić. Bardzo ważne jest nagradzanie za próby i chęci! Jako rodzice nie powinniśmy nagradzać dziecka tylko za efekty. Pozwoli to wypracować u dziecka większą determinację w dążeniu do celu. 

Wspólne wykonanie obowiązków z dzieckiem pomoże zachęcić i jednocześnie umożliwi wypracować pozytywnego skojarzenia. Warto zadbać o miłą atmosferę i pokazać, że obowiązki domowe nie muszą być takie nudne. Widząc, że dziecko nie potrafi wykonać danej czynności, należy pomóc (nie wyręczać), jednocześnie zachęcić do ponownych prób wskazując, co robi źle. Nie warto pośpieszać i pouczać na każdym kroku malucha, ponieważ może to wywołać wycofanie i brak chęci. 

Nagradzaj za wykonywanie obowiązków

W motywacji i nauce dzieci bardzo ważne jest, aby pamiętać o nagrodach i pochwałach. Każde dziecko lubi być nagradzane. Jest to jasny sygnał, że zrobiło coś dobrze. Pamiętaj, nawet jeśli powierzone czynności nie są wykonane z dużą dbałością, to nie powinniśmy  zwracać dziecku uwagi, że mogło zrobić to lepiej. Zależy nam na motywacji do systematycznego wykonywania obowiązków przez naszą pociechę, dlatego umiejętne nagradzanie jest tak ważne. Warto pamiętać, że pochwały i nagrody budują zaufanie i więź z dzieckiem.

Kilka pomysłów na nagrody dla dziecka:

  • Pochwała za dokładność lub próby wykonania
  • Zbieranie naklejek z uśmieszkami
  • Wspólny czas na ulubioną zabawę
  • Zaufanie np. zgoda na wykonanie jakieś czynności samodzielnie

Czego unikać - Obowiązki dziecka w domu

  • Nie zmuszaj dziecka do wykonywania obowiązków, jeśli faktycznie ich nie lubi. Zamiast tego znajdź inne czynności. 
  • Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, pozwól dziecku na błędy i porażki. 
  • Nie rzucaj dziecka na głęboką wodę. Zacznijcie od prostszych obowiązków lub pokaż dziecku kilka razy jak wykonać daną czynność. 
  • W przypadku złego wykonania czynności nie wytykaj dziecku błędów. Zamiast tego pokaż dziecku, co zrobiło źle i wspólnie spróbujcie poprawić tę czynność. 
Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.