Zajęcia logorytmiczne w przedszkolu | Sosnowiec

W dzisiejszym świecie, gdzie rozwój dzieci wymaga wszechstronnej troski o ich zdrowie fizyczne i rozwój intelektualny, odkrywamy nowe metody edukacyjne, które integrują zabawę z nauką. Jedną z takich form zajęć dla najmłodszych jest logorytmika – połączenie rytmiki z terapią logopedyczną.

Co to jest logorytmika

Logorytmika to nie tylko zabawa dźwiękami i ruchem, ale przede wszystkim skuteczna metoda wspierająca rozwój mowy, słuchu oraz koordynacji ruchowej u dzieci. Logorytmika staje się nie tylko formą rekreacji, lecz także doskonałą okazją do terapeutycznej interwencji w przypadku trudności z mową czy komunikacją werbalną. Jest to działanie skoncentrowane na pracy z dziećmi, wykorzystujące naturalną i prostą zabawę z rytmem. Podczas zajęć z logorytmiki dzieci mogą rozwijać wiele umiejętności, takich jak koordynacja ruchowa, percepcja słuchowa, zdolności komunikacyjne oraz umiejętności społeczne. Ponadto, logorytmika może być stosowana w celu wsparcia rozwoju mowy i języka, co sprawia, że jest szczególnie korzystna w terapii logopedycznej.

Jak wyglądają zajęcia z logorytmiki?

Zajęcia z logorytmiki to wyjątkowa okazja do kreatywnej zabawy i rozwijania zdolności słuchowych oraz ruchowych u dzieci. Do przeprowadzenia zajęć logorytmicznych nie potrzeba wiele. Wystarczy bezpieczna sala oraz odpowiednio dobrana muzyka, która będzie towarzyszyć dzieciom podczas wykonywania różnorodnych ruchów. Podczas zajęć logorytmicznych dzieci naśladują ruchy osoby prowadzącej, które wpisują się w rytm wybranej muzyki. Może to być klaskanie, bujanie się, machanie rękoma lub wykonywanie prostych kroków tanecznych. Aby urozmaicić zajęcia, można wykorzystać dodatkowe akcesoria, takie jak patyczki, woreczki czy piłeczki, które dzieci przekładają lub podrzucają w rytm muzyki. Młodsze dzieci mogą powtarzać proste sylaby, dźwięki o różnej tonacji oraz wierszyki, rozwijając w ten sposób swoje umiejętności językowe i słuchowe. Starsze dzieci natomiast mogą wykonywać ćwiczenia głosowe lub śpiewać piosenki, rozwijając swoje umiejętności wokalne i muzyczne. Zajęcia z logorytmiki to nie tylko czas poświęcony na naukę i terapię, ale przede wszystkim okazja do radości, wspólnej zabawy i rozwijania kreatywności.

Co daje logorytmika

Logorytmika, jako forma zajęć dla dzieci, przynosi szereg korzyści dla ich rozwoju. Połączenie słów, muzyki oraz ruchu sprzyja rozwojowi mózgu i ciała. Dzięki prostocie i naturalności muzyki i rytmu, zajęcia logorytmiczne stają się przyjemną rozrywką dla maluchów w każdym wieku, jednocześnie wspierając ich rozwój na wielu płaszczyznach. Regularne uczestnictwo w zajęciach logorytmicznych sprzyja poprawie zdolności koncentracji u dzieci. Skupianie się na rytmie muzyki oraz wykonywanie zadań związanych z ruchem i słowem wymaga uwagi i zaangażowania, co wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności koncentracji. Dzięki regularnym kontaktom z muzyką i rytmem dzieci rozwijają swoją wrażliwość muzyczną oraz poczucie rytmu. Wspólne uczestnictwo w zajęciach logorytmicznych sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych oraz pracy w grupie. Zabawa w rytm muzyki oraz aktywność fizyczna podczas zajęć logorytmicznych pomagają dzieciom w obniżaniu napięcia i stresu. Muzyka ma działanie relaksujące, co sprzyja poprawie samopoczucia i redukcji negatywnych emocji. Ostatnią, lecz nie mniej istotną zaletą zajęć logorytmicznych jest doskonała zabawa, jaką dzieci przeżywają podczas tych zajęć. Zajęcia te stwarzają przyjazną i niewymuszoną atmosferę, w której dzieci mogą swobodnie wyrażać siebie i rozwijać swoje talenty.

Logorytmika cele

Logorytmika, skupia się na wielu celach, które mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci na wielu płaszczyznach. Poprzez rytmiczne ćwiczenia oraz zabawę z muzyką i ruchem, dzieci uczą się kontrolować oddech, co ma korzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie poprzez ćwiczenia głosowe i zabawy słowne, logorytmika wspiera wykształcenie prawidłowej fonacji oraz usprawnienie narządów mowy. W trakcie zajęć logorytmicznych dzieci rozwijają szybkość i precyzję w wykonywaniu ruchów poprzez reagowanie na różne sygnały słowne oraz dźwiękowe. Dodatkowo uczą się odtwarzania ruchem tempa i rytmu zarówno w muzyce, jak i wypowiedziach słownych. Ćwiczenia ruchowe angażujące całe ciało wspierają rozwój tzw. dużej motoryki, co ma istotne znaczenie dla koordynacji i siły mięśniowej u dzieci.

Logorytmika stymuluje obszary mózgu, co przyczynia się do rozwoju intelektualnego dzieci. Zajęcia logorytmiczne, często odbywające się w grupach, promują współpracę, komunikację i budowanie relacji między dziećmi, co wpływa pozytywnie na ich rozwój społeczny. W rezultacie staje się ona niezwykle skuteczną i wszechstronną formą terapii oraz edukacji dla najmłodszych, przyczyniając się do ich kompleksowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego.

Picture of Monika Woźniak