Wybierz placówkę:

Terapia ręki – Co warto wiedzieć?

Terapia ręki

Terapia ręki to metoda, która ma za zadanie usprawnić motorykę u dzieci, czyli poprawić precyzyjne ruchy rąk, dłoni oraz palców. Terapia ręki jest ważna dla dzieci, ponieważ prawidłowy rozwój motoryczny jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dzieci. Terapia może skupiać się na różnych aspektach funkcjonalności rąk, takich jak siła, zakres ruchu, koordynacja, równowaga oraz precyzja. Proces terapii rozpoczyna się od diagnozy, która pozwala na określenie stopnia trudności u dziecka. Terapia ręki może być prowadzona indywidualnie lub połączona z terapią integracji sensorycznej w przedszkolu. Ćwiczenia te powinny być prowadzone w formie zabawy, aby dziecko było skłonne do wykonywania różnych poleceń. Ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia zarówno podczas terapii, jak i w domu, aby skrócić czas trwania terapii oraz zwiększyć jej efektywność. W przedszkolu terapia ręki jest ważna, ponieważ pomaga dziecku w rozwoju podstawowych umiejętności manualnych potrzebnych do nauki pisania i rysowania.

Terapia ręki dla kogo i co jest jej celem?

Terapia ręki przeznaczona jest głównie dla dzieci, które nie lubią poprzez dotyk poznawać nowych, różnych faktur. Mają kłopot z poprawnym wykonywaniem szlaczków oraz pisaniu literek. Niedbale wykonują czynności, które wymagają dużej precyzji oraz skupienia. Do głównych problemów, z jakimi borykają się dzieci, należą trudności z grafomotoryką, czyli rysowaniem, kolorowaniem i wycinaniem oraz trudności manualne, takie jak nawlekanie koralików, czy wiązanie sznurowadeł. Celem terapii ręki u przedszkolaka jest rozwijanie sprawności motorycznej oraz poprawa koordynacji ruchów rąk. Dzięki regularnym ćwiczeniom dziecko może poprawić swoją zręczność, precyzję oraz siłę mięśni rąk, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Poprzez terapię ręki dziecko jest w stanie rozwinąć swoje umiejętności manualne, co ma bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój i naukę w przyszłości.

Program terapii ręki w przedszkolu

W przedszkolu Calineczka w Sosnowcu przebieg terapii ręki jest skoncentrowany na diagnozie, która pozwala na rozpoznanie stopnia trudności u dziecka. Wykwalifikowana kadra nauczycieli, która prowadzi terapię, dobiera indywidualnie ćwiczenia do potrzeb każdego malucha. Terapia ręki jest prowadzona regularnie, kilka razy w tygodniu. Czas trwania terapii zależy od indywidualnych potrzeb i postępów dziecka, a także od wielu innych czynników, takich jak przyczyna problemu motorycznego, wiek dziecka oraz jego stan zdrowia. W przypadku dzieci chodzących do przedszkola terapia ręki powinna trwać tyle czasu, ile jest potrzebne, aby dziecko mogło osiągnąć jak najlepsze efekty. Zajęcia powinny być odpowiednio dobrane do poziomu manualnego dziecka, a także do poziomu jego funkcjonowania poznawczego, powinny być prowadzone w formie zabawy, aby dziecko chętniej uczyło się nowych czynności. Mogą to być np. gry, zabawy z piłkami, skakanie, rysowanie, lepienie z plasteliny itp. Podczas zajęć w naszym przedszkolu pracujemy nad każdym ważnym elementem, który składa się na samorozwój malucha. Wzmacniamy mięśnie posturalne, uczymy dziecko prawidłowej postawy (także podczas siedzenia), a także uczymy się i doskonalimy prawidłowy chwyt. Na każdym etapie terapii ważne jest również, aby proponować dziecku odpowiednie działania, które pozwolą mu na osiągnięcie jak najlepszej sprawności motorycznej, co przełoży się na dużo lepszą jakość jego funkcjonowania. Terapia ręki to proces długotrwały, którego efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Warto, jednak pamiętać, że regularne ćwiczenia i wzmacnianie postępów poprzez ćwiczenia domowe, mogą skrócić ten czas. 

Kiedy dziecko powinno zacząć terapię ręki?

W przypadku trudności związanych z funkcjonowaniem rąk najlepiej jest rozpocząć terapię jak najwcześniej. Im szybciej dostrzeżone zostaną problemy, tym większa szansa na skuteczne ich rozwiązanie. W przedszkolu jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci w tym wieku rozwijają swoje zdolności manualne, które będą miały wpływ na ich funkcjonowanie w przyszłości. Terapia ręki to specjalistyczna forma terapii, która ma na celu usprawnienie małej motoryki dziecka, zajęcia są prowadzone w formie zabawy, aby dziecko mogło skupić się na ćwiczeniach i nie czuło zniechęcenia. Regularne ćwiczenia, zarówno pod kontrolą specjalisty, jak i w domu, przyspieszą postępy i skrócą czas trwania terapii. W przypadku dzieci w przedszkolu ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pozycję ciała podczas zajęć oraz zachęcić malucha do samodzielnego wykonywania różnego rodzaju obowiązków. Warto pamiętać o tym, że ćwiczenia proponowane w trakcie terapii są dostosowane do wieku dziecka i są przeprowadzane w formie zabawy. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub połączone z terapią integracji sensorycznej. Regularne ćwiczenia wykonywane zarówno podczas zajęć z terapeutą, jak i w ramach ćwiczeń domowych sprawią, że terapia będzie bardziej efektywna.

Kiedy zastosować terapię ręki?

Terapia ręki w przypadku przedszkolaków jest szczególnie ważna, ponieważ w tym wieku dziecko rozwija swoją motorykę małą oraz umiejętności grafomotoryczne, które są niezbędne do nauki pisania. Warto zastosować terapię ręki, jeśli u dziecka zauważymy jakiekolwiek trudności związane z ruchem rąk, takie jak:

Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.