Jak powiedzieć dziecku prawdę o Św. Mikołaju?

Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia, czas odpoczynku w rodzinnej atmosferze. To wyjątkowy czas, w którym zdarza się, że dzieci zaczynają wątpić w istnienie Świętego Mikołaja. Jak powiedzieć dziecku prawdę o Św. Mikołaju? To pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic w pewnym okresie dorastania swojego dziecka (najczęściej w okolicy 7-8 lat). Ważne jest, aby wczuć się w sytuację, patrząc z perspektywy swojego malucha, który ostatnie lata swojego życia pisał listy i mocno wierzył, że Święty Mikołaj 24 grudnia dostarczał prezenty. Podczas gdy wszyscy domownicy mocno śpią. Najlepszy moment do wyprowadzenia dziecka z wiary w Świętego Mikołaja to moment, kiedy dziecko zaczyna samo podważać jego istnienie, dopytywać i wątpić. Najgorszym sposobem i momentem jest powiedzieć dziecku stanowczo „Mikołaj nie istnieje”. To wielkie rozczarowanie dla malucha w chwili mocnej wiary w jego istnienie.

W jaki sposób przekazać prawdę o św. Mikołaju?

Sposób przekazania prawdy o Świętym Mikołaju, będzie zależał od Twojego dziecka od jego potrzeb i odczuć. Ważne jest, aby być cierpliwym, wyrozumiałym i wspierającym. Dzięki temu pomożemy naszym maluchom przejść przez tę informację.

Od każdego indywidualnie zależy, kiedy i jak podejść do tematu Świętego Mikołaja ze swoim dzieckiem. Niektóre rodziny mogą zdecydować się, powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju wcześniej, podczas gdy inne wolą, aby ich dziecko wierzyło w Świętego Mikołaja tak długo, jak to możliwe. Nie ma jednego „właściwego” momentu, aby powiedzieć dziecku o Mikołaju, ponieważ każde dziecko jest inne i będzie miało własną, niepowtarzalną reakcję na tę informację.

Dla niektórych rodzin Mikołaj może być ważną częścią ich tradycji świątecznych i mogą zdecydować się na wprowadzenie koncepcji Świętego Mikołaja do swojego dziecka w młodym wieku. W przypadku innych rodzin Mikołaj może nie być częścią ich tradycji świątecznych i mogą zdecydować się, poczekać, aż ich dziecko będzie starsze, aby omówić z nimi tę kwestię.

Jeśli zdecydujesz się opowiedzieć swojemu dziecku o Świętym Mikołaju, ważne jest, aby w swoich wyjaśnieniach być szczerym i dostosowanym do wieku. Dzieci mogą mieć pytania dotyczące istnienia Świętego Mikołaja i ważne jest, aby być przygotowanym na udzielenie odpowiedzi na te pytania w sposób cierpliwy i spokojny.

O czym powinniśmy pamiętać podczas rozmowy z dzieckiem o św. Mikołaju?

Przekazanie dziecku informacji o tym, że Święty Mikołaj nie istnieje, może być trudne, ponieważ wiele dzieci mocno w niego wierzy. Ta informacja może wywołać rozczarowanie lub zdenerwowanie.

Warto wziąć pod uwagę kilka faktów zaczynając z dzieckiem tę poważną rozmowę:

Wiek i dojrzałość dziecka: Starszemu dziecku może być łatwiej zrozumieć i zaakceptować prawdę o Świętym Mikołaju, podczas gdy młodsze dziecko może być jeszcze za małe, aby zrozumieć to, co jest prawdą o Mikołaju.

Szczerość i delikatność: Ważne jest, aby być szczerym w rozmowie z dzieckiem. Pamiętaj, że szczerość, jak i delikatność jest ważna w uwzględnieniu uczuć naszego malucha. Dzieci mogą wierzyć, że Święty Mikołaj jest ukochaną postacią fikcyjną i że wiele osób lubi udawać, że jest prawdziwy.

Podkreślenie prawdziwego znaczenia okresu świątecznego: Zamiast skupiać się na fakcie, że Święty Mikołaj nie jest prawdziwy, spróbuj skierować rozmowę na prawdziwe znaczenie okresu świątecznego, takie jak spędzanie czasu z rodziną dawanie prezentów innym, szerzenie radość i życzliwość bliskim.

Oferowanie wsparcia i komfortu: Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane lub rozczarowane, ważne jest, aby zaoferować mu wsparcie i komfort. Poinformuj swojego malucha o tym, że smutek jest w porządku i że będziesz tu, aby go wspierać, po to by dostosował się od nowych informacji.