Czy wiesz jak, skutecznie zwracać dziecku uwagę?

Czy wiesz jak, skutecznie zwracać dziecku uwagę?

W dzisiejszym artykule z serii „Ciekawostki dla rodziców” przedstawiliśmy rzeczowo jakich błędów należy unikać podczas zwracania uwagi dziecku oraz opisaliśmy, jak robić to skutecznie. Dobrze jest spojrzeć na własny sposób komunikacji z dzieckiem z perspektywy osoby trzeciej. Pozwala to obiektywnie ocenić, czy brak skuteczności jest powodem naszych błędów. 

Nie nadużywaj negatywnych zwrotów.

Bardzo często rodzice z uwagi na obawy i bezpieczeństwo swojej pociechy nadmiernie wykorzystują w komunikacji takie zwroty jak: Uważaj! Nie wolno! Nie rób tak! Zostaw to! Nie możesz! Dzieci po pewnym czasie zaczynają ignorować te zwroty, gdy rodzic je nadużywa. Warto zachować balans stosując zasadę tzw. Kanapki (pozytywny komentarz – negatywny komentarz – pozytywny komentarz). W tej metodzie najważniejsza jest kolejność. Przykład: Jesteś bardzo zwinny, ale nie wchodź na drabinki, bo możesz spaść. Pobaw się z kolegami w piaskownicy.

Nie kontroluj dziecka swoim lękiem!

Zdarza się, że problematyczna jest rodzicielska wyobraźnia. Podczas zwracania uwagi dziecku, rodzice zbyt często straszą je najgorszymi konsekwencjami. Przykładem jest wchodzenie na drabinki. Rodzice często zwracają uwagę typu: Nie wchodź tam, bo spadniesz i złamiesz nogę. Wystarczy powiedzieć: Nie wchodź sam/a tak wysoko, bo jesteś jeszcze za mały/a.

Uzasadnij, dlaczego nie wolno.

Ważnym aspektem jest brak argumentacji w zwracaniu uwagi przez rodzica. Komunikaty zabraniające wykonanie jakiejś czynności przez dziecko powinny być uzasadnione w prosty sposób. Pamiętajmy, że dziecko poznające w ten sposób świat ma możliwość zrozumieć, dlaczego akurat tej czynności nie powinno wykonywać.

Współpraca rodziców.

Bardzo ważną kwestią, która może zaburzyć całą ciężką pracę nad naszym maluchem, jest rozbieżność zdań rodziców. Chodzi o sytuację, w której jeden rodzic zabrania dziecku wykonywać daną czynność, a drugi rodzic podważa autorytet, zgadzając się na kontynuowanie czynności.

Zwracaj uwagę prosto i logicznie.

Dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują jasnych i precyzyjnych komunikatów. Rodzice często wczuwają się w emocje i ciekawość swojego dziecka. Wydają oni długie i złożone polecenia, co powoduje brak zrozumienia przez dzieci. Pamiętajmy, że komunikując się prosto i logicznie mamy gwarancję zrozumienia nawet w przypadku starszych dzieci. 

Picture of Monika Woźniak

Monika Woźniak

Pani Monika jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, swoją wiedzę uzupełniła studiami podyplomowymi z zakresu zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Wszystkie posty

Spis treści

Interesują Cię podobne treści?

Podaj adres e-mail i zdobądź dostęp do sprawdzonych ciekawostek, dotyczących dzieci i ich wychowania.

Dziękujemy!

Będziemy przesyłać tylko wartościowe treści i materiały dotyczące dzieci i ich wychowania.