Czy godzina zasypiania, ma wpływ na hormon wzrostu u dziecka?

Sen u dziecka

Często rodzice zastanawiają się, czy godzina zasypiania dziecka, ma wpływ na jego wzrost. Krąży dużo legend oraz mitów dotyczących wpływu snu na rozwój dzieci, dlatego dziś opisaliśmy ciekawostkę na ten temat.

W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na takie pytania jak:

• Czy pora zasypiania wpływa na produkcję hormonu wzrostu?
  • Czy sen wpływa na wzrost dziecka?
  • O jakiej godzinie dziecko powinno zasypiać?
  • Kiedy sen jest najbardziej wartościowy dla dziecka?
  • Ile godzin powinno spać dziecko dla prawidłowego rozwoju?

Kiedy produkowany jest hormon wzrostu (somatotropina) u dziecka?

Hormon wzrostu to inaczej somatotropina (GH), kiedy jest on produkowany u dzieci?

Warto pamiętać, że wzrost oraz rozwój dziecka zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest na przykład predyspozycja genetyczna. Sama produkcja hormonu wzrostu u dzieci występuje w najgłębszej fazie snu niedługo po zaśnięciu. Głęboka faza snu trwa około 2-3 godziny, w tym czasie następuje produkcja somatotropiny u dzieci, ma to związek z pracą szyszynki produkującą melatoninę (hormon snu).

Mitem krążącym często wśród rodziców jest teza, że dziecko chodzące późno spać nie będzie odpowiednio rosło. Ma to być spowodowane tym, że produkcja hormonu wzrostu odbywa się tylko przed północą. Jest to oczywiście nieprawda, tak jak wyżej wyjaśniliśmy, produkcja hormonu somatotropiny jest zależna od fazy snu, a nie godziny, w której śpi dziecko.

Patrząc na ten fakt, można śmiało stwierdzić, że dzieci rosną podczas snu. Jako rodzic, należy dbać o odpowiednią ilość i jakość snu dziecka.

Ile godzin powinno spać dziecko?

Poniżej przedstawiamy tabelę z wykazaną optymalną liczbą godzin snu dla dzieci w wybranym wieku. Informacje są zgodne z badanami naukowców amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF).

Wiek dziecka Godziny snu
Noworodek | 0 - 3 miesiące życia 14 - 17 godzin na dobę (razem z drzemkami)
Niemowlę | 4 - 11 miesiące życia 12 - 15 godzin na dobę (razem z drzemkami)
Dziecko | 1 - 2 lata życia 11 - 14 godzin na dobę (razem z drzemkami)